1 of 5 images
Nextorch TA30C Tactical Flashlight
2 of 5 images
Nextorch TA30C Tactical Flashlight
3 of 5 images
Nextorch TA30C Tactical Flashlight
4 of 5 images
Nextorch TA30C Tactical Flashlight
5 of 5 images
Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight, Lithium Ion, White, 1600 Lumens, Black, PS520089
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1600 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXTA30C-PS520089
MPN: PS520089
UPC: 6945064205760
List: $98.99Save $4.04
$94.95
SP Bucks$1.90
Product Info for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight belongs to our larger selection of Nextorch Lights. Be sure to look at entire collection of Lights from Nextorch which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 303 m |
| Length: | 5.38 in |
| Weight: | 0.48 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Overall Length: | 5.38 in |
Features of Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 1,600 Lumen Output in High Mode
- Patented one-step-strobe technology: Half-press for momentary on and full- press for tactical strobe
- Patented rotary switch and two-stage metal tail cap button
- Coated Tempered Glass Lens
- Super-Hard Ceramic Strike Tips
- Compatible with FR-1 Finger Ring
Package Contents:
- Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 18650 Battery