1 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
2 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
3 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
4 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
5 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
6 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
7 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
8 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
9 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
10 of 10 images
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White/Red
- Light Output:
- 400 lumens
- Charger Type:
- Car Charging, USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: X25-FL-NBFL01-NEB-POC-1006
MPN: NEB-POC-1006
UPC: 645397941200
List: $27.99Save 18%
$22.99
SP Bucks$0.46
Product Info for Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight belongs to our greater variety of Nebo Lights. Remember to take a look at the complete range of Lights from Nebo which we present at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Safety |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White/Red |
| Light Output: | 400 lumens |
| Battery Life: | 15 hours |
| Charger Type: | Car Charging, USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 85 m |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 1.28 in |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.15 in |
| Height: | 1.32 in |
| Weight: | 0.2 lb |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight
- LED Flashlight (400 Max Lumens)
- 6 Light Modes
- 12V & USB-C Rechargeable
- Pass-through Charging
- Tungsten Glass Breaker
- Sturdy Magnetic Pocket Clip
- Anodized Aircraft-Grade Aluminum Construction
- Impact-Resistant
- Side-Button Mode Selector
- Charging Indicator
- Direct-to-Red
- Smart Power Control
Package Contents:
- Nebo Transport Lithium Ion Battery 400 Lumens LED Flashlight