1 of 4 images
Nebo Newton Trio Handheld Flashlight, White/Red/Green, NEB-FLT-1024
2 of 4 images
Nebo Newton Trio Handheld Flashlight, White/Red/Green, NEB-FLT-1024
3 of 4 images
Nebo Newton Trio Handheld Flashlight, White/Red/Green, NEB-FLT-1024
4 of 4 images
Nebo Newton Trio Handheld Flashlight, White/Red/Green, NEB-FLT-1024
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White, Red, Green
- Light Output:
- 150 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA Alkaline
Code: X25-FL-HH71T-NEB-FLT-1024
MPN: NEB-FLT-1024
UPC: 645397938620
List: $33.36
$33.29
SP Bucks$0.67
Product Info for Nebo Newton Trio AAA 150 Lumen LED Flashlights
Nebo Newton Trio AAA 150 Lumen LED Flashlights belongs to our massive selection of Nebo Lights. You should have a look at the entire collection of Lights from Nebo that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nebo Newton Trio AAA 150 Lumen LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White, Red, Green |
| Light Output: | 150 lumens |
| Battery Quantity: | 3 |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Diameter: | 1.18 in |
| Length: | 5 in |
| Width: | 1.18 in |
| Height: | 1.18 in |
| Weight: | 0.34 lb |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton Trio AAA 150 Lumen LED Flashlights
- 4x adjustable zoom
- Easy Touch
- Pocket clip
- Powerful magnetic base
- Anodized aircraft-grade aluminum
- Water-resistant IPX5
- Rear-positioned, ON/OFF button
Package Contents:
- Nebo Newton Trio AAA 150 Lumen LED Flashlights
- 3 AAA batteries