1 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
2 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
3 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
4 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
5 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
6 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
7 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 500 Lumens, Black, NEB-FLT-0014
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA Alkaline
Code: X25-FL-HH71-NEB-FLT-0014
MPN: NEB-FLT-0014
UPC: 645397937449
List: $26.99Save 15%
$22.99
SP Bucks$0.46
Product Info for Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights
Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights is part of our greater variety of Nebo Lights. Don't forget to look at entire line of Lights from Nebo which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nebo Newton AAA 500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Quantity: | 3 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Bezel Diameter: | 1.38 in |
| Length: | 5.25 in |
| Weight: | 0.5 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton LED Flashlights
- Anodized aircraft-grade aluminum
- Magnetic Base
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy-touch switch
- 4x zoom
- One rear-positioned button for power and mode selection
Package Contents:
- Nebo Newton LED Flashlights
- 3 x NEBO AAA batteries
- 1 x Detachable lanyard
- 1 x Product manual