1 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
2 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
3 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
4 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
5 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
6 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
7 of 7 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 1500 Lumens, Black, NEB-FLT-0017
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA Alkaline
Code: X25-FL-HH7115-NEB-FLT-0017
MPN: NEB-FLT-0017
UPC: 645397937470
List: $54.99Save 18%
$44.99
SP Bucks$0.90
Product Info for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights is part of our massive collection of Nebo Lights. You should explore the complete collection of Lights from Nebo that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Battery Quantity: | 6 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Bezel Diameter: | 2 in |
| Length: | 8.38 in |
| Weight: | 1 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy-touch switch
- 3x zoom
- One rear-positioned button for power and mode selection
Package Contents:
- Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- 6 x NEBO AA batteries
- 1 x Detachable lanyard
- 1 x Product manual