1 of 3 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 2500 Lumens, NEB-FLT-1032
2 of 3 images
Nebo Newton LED Flashlight, 2500 Lumens, NEB-FLT-1032
3 of 3 images
Nebo Newton Handheld Flashlight, 2500 Lumens, NEB-FLT-1032
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 2500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA Alkaline
Code: X25-FL-HH7125-NEB-FLT-1032
MPN: NEB-FLT-1032
UPC: 645397938705
List: $59.99Save $5.10
$54.89
SP Bucks$1.10
Product Info for Nebo Newton 2500L AA 2500 Lumens LED Flashlights
Nebo Newton 2500L AA 2500 Lumens LED Flashlights is part of our greater selection of Nebo Lights. You should check out the full selection of Lights from Nebo that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Nebo Newton 2500L AA 2500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 2500 lumens |
| Battery Quantity: | 9 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Length: | 9.45 in |
| Width: | 2.17 in |
| Height: | 2.17 in |
| Weight: | 1.34 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton 2500L AA 2500 Lumens LED Flashlights
- 5 Light Modes
- 10x Zoom
- High-Power LED Technology
- Alkaline / Non-rechargeable
- IP67 WATERPROOF RATING: Built to withstand the elements, the Newton 2500 housing is dustproof and waterproof in up to 1 meter of fresh water for 30 minutes. Regularly inspect the charging port cover to ensure it is in good condition and seals the port opening properly.
- DROP PROTECTION: The rugged and durable housing is designed to protect against drops of up to 1 meter.
Package Contents:
- Nebo Newton 2500L AA 2500 Lumens LED Flashlights
- 1x Removable Lanyard
- 9x AA Batteries