00:27
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
NEBO Torchy 2K Mossy Oak
1 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
2 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
3 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
4 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
5 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
6 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
7 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
8 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
9 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
10 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
11 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
12 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
13 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
14 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
15 of 15 images
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Color:
- Camo
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 2000 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- 18650
Code: X25-FL-NBFL10-NEB-FLT-1062
MPN: NEB-FLT-1062
UPC: 645397941194
List: $72.99Save 11%
$64.99
SP Bucks$1.30
Product Info for Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight belongs to our larger selection of Nebo Lights. Make sure to look at full collection of Lights from Nebo which we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Camo |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Life: | 30 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 200 m |
| Diameter: | 0.99 in |
| Bezel Diameter: | 0.99 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.28 in |
| Height: | 1.18 in |
| Weight: | 0.25 lb |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Battery Type: | 18650 |
Features of Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
- Rechargeable
- Anodized aircraft-grade aluminum
- IPX6 water resistant
- 1-meter impact resistant
- Smart Power Control
- Direct-to-Low
- Double-sided removable steel belt/pocket clip
Package Contents:
- Nebo Torchy 2K Li-ion 18650 Rechargeable Battery 2000 Lumens LED Flashlight
- MagDock USB charging cable included