1 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
2 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
3 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
4 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
5 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
6 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
7 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
8 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
9 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
10 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
11 of 11 images
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 500 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: X25-FL-NBFL02-NEB-POC-1004
MPN: NEB-POC-1004
UPC: 645397940630
List: $29.99Save $1.00
$28.99
SP Bucks$0.58
Product Info for Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight is part of our big variety of Nebo Lights. Make sure to explore the entire line of Lights from Nebo that we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 500 lumens |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 126 m |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 1 in |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.19 in |
| Width: | 0.94 in |
| Height: | 0.94 in |
| Weight: | 5.47 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
- LED Flashlight (500 Max Lumens)
- COB Work Light (450 Max Lumens)
- 4 Light Modes
- IP67 Waterproof
- Anodized Aircraft-Grade Aluminum Construction
- Impact-resistant
- Powerful Magnetic Base
- Removable Belt/Pocket Clip
- Smart Power Control
- Push-Button Mode Selector
- Charging Indicator
- USB-C Rechargeable
- 800mAh (3.7V) Li-ion Battery (3.7V)
Package Contents:
- Nebo Mini Larry Lithium Ion Battery 500 Lumens LED Flashlight
- 1x USB-A to USB-C Cable