1 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
2 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
3 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
4 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
5 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
6 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
7 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
8 of 8 images
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1000 lumens
- Charger Type:
- USB-C
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: X25-FL-NBFL05-NEB-FLT-0026
MPN: NEB-FLT-0026
UPC: 645397941903
$69.99
SP Bucks$1.40
Product Info for Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight is part of our massive collection of Nebo Lights. Remember to check out the complete range of Lights from Nebo that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Life: | 20 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1093 yds |
| Diameter: | 1 in |
| Bezel Diameter: | 2.28 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 7.87 in |
| Weight: | 0.75 lb |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
- USB-C Rechargeable
- Power Bank Capable (USB-C Output)
- 4000mAh (3.7V) 21700 Li-ion Battery
- Recharge Time: ~3 hours
- Smart Power Control (SPC)
- Direct-to-Low Startup
- Aircraft-Grade Aluminum Construction
- IPX6 Waterproof
Package Contents:
- Nebo Luxtreme MZ60 Blueline Li-ion 21700 Rechargeable Battery 1000 Lumens LED Flashlight
- USB-C charging cable included
- User-manual
- Gift box
- Rechargeable battery