1 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Black, BPCBB2911-A
2 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Green, BPCBG2911-A
3 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Tan, BPCBT2911-A
4 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Black, BPCBB2911-A
5 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Black, BPCBB2911-A
6 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Green, BPCBG2911-A
7 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Tan, BPCBT2911-A
8 of 8 images
NcSTAR VISM Tactical Backpack with 10 x 12in Level III+ Shooters Cut PE Hard Ballistic Plate, Green, BPCBG2911-A
Tap Tap to Zoom
In Stock
3 Models AvailableColor
All
Search
List: $234.99Save 15%
$199.99
SP Bucks$4.00
List: $234.99Save 15%
$199.99
SP Bucks$4.00
List: $234.99Save 15%
$199.99
SP Bucks$4.00
Product Info for NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate
NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate belongs to our massive variety of . Remember to have a look at the full range of from NcSTAR which we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Weight: | 90 oz |
| Pack Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Level III+ 10 x 12in Shooters Cut Ballistic Hard Plate |
| Pack Loading: | Top |
| Fabric/Material: | PVC & UHMWPE |
| Height: | 19 in |
| General Application: | Tactical |
| Width: | 17 in |
| Depth/Thickness: | 3.5 in |
Features of NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate:
- Main compartment dimensions: 18 H x 12 W x 6 D (1,200 sq inches)
- 4X Side compartments
- two on each side: 5 H x 5 W x 1 D
- Top Outside Compartment: Top 4 H x 8 W x 2 D & Bottom 9H x 9W x 3 D MOLLE compatible webbing on the front pockets and the bottom of the backpack
- Heavy Duty: Zippers
- Carry Handles on the Top and both Sides of the backpack
- Adjustable Compression Straps on the Sides of the backpack Includes one each: Level III+ 10"X12" Shooters Cut Ballistic Hard Plate that fits in a back pocket perfectly
- Constructed of Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE) creating a light weight ballistic plate Rated at Level III Plus - capable of stopping 7.62x51mm NATO rounds.
Package Contents:
- NcSTAR VISM Tactical Backpack with Level III+ Hard Ballistic Plate