1 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Black, 2XL, BPCVPCVXL2963B-A
2 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Green, 2XL, BPCVPCVXL2963G-A
3 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Tan, 2XL, BPCVPCVXL2963T-A
4 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Black, 2XL BPCVPCVXL2963B-A
5 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Green, 2XL BPCVPCVXL2963G-A
6 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Tan, 2XL BPCVPCVXL2963T-A
7 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Black, Green, Tan
8 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Black, 2XL BPCVPCVXL2963B-A
9 of 9 images
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels, Black, 2XL BPCVPCVXL2963B-A
Tap Tap to Zoom
In Stock
3 Models AvailableColor
All
Included Accessories
All
Search
List: $443.99Save 21%
$350.99
SP Bucks$7.02
List: $443.99Save 21%
$350.99
SP Bucks$7.02
List: $443.99Save 21%
$350.99
SP Bucks$7.02
Product Info for NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels
NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels is part of our greater collection of . You should definitely check out the entire selection of from NcSTAR which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Size: | 2XL |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Application: | Tactical |
| Threat Level: | Level III+ |
| Weight: | 10.6 lb |
| Fastener/Closure Type: | Loop |
| Armor Cut: | Shooters |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Plate Dimension: | 10x12 |
| Height: | 12 in |
| Length: | 10 in |
Features of NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels:
- MOLLE webbing on the front
- back
- and side panels allows the attachments of MOLLE accessories like holsters
- mag pouches
- utility pouches
- and other essential gear
- Adjustable for length cummerbund
- can be extended out to 51"L
- Cummerbund can accommodate 6"X8" side plates or used for storage
- Adjustable Shoulder straps with large heavy duty quick connect buckles
- Includes two padded shoulder covers with MOLLE webbing and loops for communications cabling routing
- Top MOLLE webbing rows on the front and back panels have loop fasteners for attaching Unit
- ID
- and name tapes
- Heavy Duty drag handle on the top of the rear panel
- 10"X 6" front pocket with hook and loop enclosure
- Includes a pair of Curved Shooters Cut Ballistic PE Hard Plates 10"X12" for the Expert Plate Carrier's front and back panels
- Constructed of Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE) creating a light weight ballistic plate Rated at Level III Plus - capable of stopping 7.62x51mm NATO rounds.
Package Contents:
- NcSTAR Expert Carrier Vest w/Two 10x12in Shooters Cut Hard PE Ballistic Panels