01:56
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
NcSTAR External Pocket Plate Carrier And level IV Plate
1 of 3 images
NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut, Black, 10 in x 12 in, B4C1012
2 of 3 images
NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut, Black, 10 in x 12 in B4C1012
3 of 3 images
NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut, Black, 10 in x 12 in B4C1012
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ceramic/UHMWPE Composite
- Threat Level:
- Level IV
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 5.5 lb
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: NC-BP-CL4PSC-B4C1012
MPN: B4C1012
UPC: 848754006356
List: $323.99Save 21%
$254.99
SP Bucks$5.10
Product Info for NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut
NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut belongs to our greater collection of NcSTAR Armor Plates. Make sure you take a look at the entire variety of Armor Plates from NcSTAR which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ceramic/UHMWPE Composite |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 5.5 lb |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Package Contents:
- NcSTAR Ceramic Level 4 Plate - Shooters Cut