1 of 1 images
National Geographic 76/350 Compact Telescope, 80-20103
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magnification:
- 18 - 117 x
- Objective Lens Diameter:
- 76 mm
- Objective Aperture:
- 76 mm
- Focal Length:
- 350 mm
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- diagonal, moon filter, star map, two Eyepieces, Twox barlow
Code: 44-TS-CNTS-80-20103
MPN: 80-20103
UPC: 812257013784
List: $99.99Save 10%
$89.95
SP Bucks$1.80
Product Info for National Geographic Compact Telescope 76/350
National Geographic Compact Telescope 76/350 is part of our larger collection of National Geographic Astronomy Products. You should take a look at the full variety of Telescopes from National Geographic that we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for National Geographic Compact Telescope 76/350:
| Manufacturer: | National Geographic |
| Color: | Black |
| Magnification: | 18 - 117 x |
| Objective Lens Diameter: | 76 mm |
| Objective Aperture: | 76 mm |
| Focal Length: | 350 mm |
| Finderscope: | Red-dot |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Twox barlow, star map, diagonal, moon filter, two Eyepieces |
| Magnification Type: | Variable |
Package Contents:
- National Geographic Compact Telescope 76/350