00:44
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nanuk Cubed Foam
1 of 2 images
Nanuk 985 Foam for Nanuk 985 Case, Black, 1-98500-K
2 of 2 images
Nanuk 985 Case Foam Inserts, 4 Part, 1-98500-K
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
Code: 1N-UA-HGC985F-1-98500-K
MPN: 1-98500-K
UPC: 666365021793
12% Bonus Bucks
List: $90.00
$89.99
SP Bucks$10.80
Product Info for Nanuk 985 Case Foam Inserts
Nanuk 985 Case Foam Inserts belongs to our greater selection of Nanuk Bags, Boxes, & Storage. Be sure to look at full collection of Bags, Boxes, & Storage from Nanuk that we present at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Nanuk 985 Case Foam Inserts:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Color: | Black |
| Country of Origin: | Canada |
| Fabric/Material: | NK-7 Resin, Lightweight NK-7 resin |
| Overall Length: | 39.75 in |
| Internal Length: | 36.63 in |
| Internal Depth/Thickness: | 1.6 in |
| Depth/Thickness: | 4.4 in |
| Width: | 17.31 in |
| Length: | 39.75 in |
| Height: | 6.63 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Interior: | Foam |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Nanuk 985 Case Foam Inserts