1 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - White 945-3102
2 of 12 images
Nanuk 945 Case w/foam liner - Graphite 945-3007
3 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Orange 945-3103
4 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Yellow 945-3104
5 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Silver 945-3105
6 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Olive 945-3106
7 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Graphite 945-3107
8 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - Black 945-3101
9 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Lock - White 945-3102
10 of 12 images
Nanuk 945 Crushproof Dry Case, 25.1x19.9x8.8in - Strap - White 945-3012
11 of 12 images
Nanuk 945 Professional Protective Cases
12 of 12 images
Nanuk 945 Protective Case
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Nanuk 945 Dry Boxes is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Bags, Boxes, & Storage, Dry Boxes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Nanuk 945 Dry Boxes
Nanuk 945 Dry Boxes is part of our big variety of Nanuk Bags, Boxes, & Storage. You should definitely look into the complete collection of Dry Boxes from Nanuk which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nanuk Carrying Cases 945 :
| Exterior dimensions: | L25.1" x W19.9" x H8.8", L640mm x W505mm x H250mm |
| Interior dimensions: | L22.0" x W17.0" x H8.2", L550mm x W430mm x H235mm |
| Weight (empty): | 10.6 lbs, 4.8 kg |
| Lid depth: | 2.1", 55mm |
| Base depth: | 6.1", 155mm |
| Material: | lightweight NK-7 resin |
| Max buoyancy: | 120 lbs, 54.43 kg |
| Temperature range: | currently in testing |
| Airline carry-on: | no |
| Watertight: | yes |
| Warranty: | conditional lifetime guarantee |
Features of Nanuk 945 Professional Dry Boxes:
- Waterproof
- Impact resistant
- Conditional lifetime guarantee
- Crushproof
- Dustproof
- Powerclaw latching system
- Soft grip foldable handle
- Lightweight NK-7 resin
- Padlockable
- 100% stainless steel hardware
- High performance gasket
- Automatic pressure release valve
- Molded-in bezel system
- Integrated lid stay
- Stackable
Package Contents:
- Nanuk 945 Dry Box