00:44
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nanuk Cubed Foam
1 of 18 images
Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam, Black, Medium, 933S-010BK-0A0
2 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
3 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
4 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
5 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
6 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
7 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
8 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
9 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
10 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
11 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
12 of 18 images
Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam, Yellow, Medium, 933S-010YL-0A0
13 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
14 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
15 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Black, Large, 933S-010BK-0A0
16 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
17 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
18 of 18 images
Nanuk Case w/foam, Yellow, Large, 933S-010YL-0A0
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
2 Models Available
Color
All
Search
List: $310.08Save 23%
$239.95
SP Bucks$28.79
List: $259.99Save $20.04
$239.95
SP Bucks$28.79
Product Info for Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam
Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam is part of our large collection of Nanuk Bags, Boxes, & Storage. Make sure you have a look at the full variety of Dry Boxes from Nanuk that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | No |
| Interior: | Foam |
| Depth/Thickness: | 3.7 in |
| Length: | 19.9 in |
| Width: | 16.1 in |
| Fabric/Material: | NK-7 Resin |
| Size: | Medium |
| Weight: | 8 lb |
| Internal Dimensions: | 18.0 x 13.0 x 9.5 in |
| Height: | 10.1 in |
| Country of Origin: | Canada |
Features of Nanuk 933Case w/foam:
- With its patented PowerClaw latching system and the NK-7 resin outer shell
- NANUK is built for nature's most unforgiving conditions
- NANUK protective cases are the result of years of testing both in the lab and on the field
- Lightweight
- rugged and waterproof
- all cases are IP67 rated
- which means they stand up to everything from the smallest undesirables to the biggest tumbles.
Package Contents:
- Nanuk 933 Protective Case w/ Cubed Foam