1 of 4 images
N-Vision Optics PVS-14 Night Vision Monocular, White Phosphor Thin-Filmed, PVS14WH
2 of 4 images
N-Vision Optics PVS-14 Night Vision Monocular, White Phosphor Thin-Filmed, PVS14WH
3 of 4 images
N-Vision Optics PVS-14 Night Vision Monocular, White Phosphor Thin-Filmed, PVS14WH
4 of 4 images
N-Vision Optics PVS-14 Night Vision Monocular, White Phosphor Thin-Filmed, PVS14WH
Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- Thin-Filmed
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3
- Battery Quantity:
- 1
- System/Lens Resolution:
- 64 lp/mm
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: NVO-NVM-VP8-PVS14WH
MPN: PVS14WH
List: $3,999.00Save $360.00
$3,639.00
SP Bucks$72.78
Product Info for N-Vision Optics PVS-14 1x Night Vision Monocular
N-Vision Optics PVS-14 1x Night Vision Monocular is part of our greater variety of N-Vision Optics Optics. Make sure you browse the full line of Night Vision Optics from N-Vision Optics that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for N-Vision Optics PVS-14 1x Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | N-Vision Optics |
| Additional Features: | Thin-Filmed |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Weight: | 11.3 oz |
| Focus Range: | 25 cm to infinity |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Length: | 11.4 in |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 64 lp/mm |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Mount Type: | Picatinny |
| Battery Life: | 50 hours |
| Operating Temperature: | -51 - 50 Celsius |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of N-Vision Optics PVS-14 Gen 3 Night Vision Monocular
- Generation 3 Auto-Gated Image Intensifier
Package Contents:
- N-Vision Optics PVS-14 Gen 3 Night Vision Monocular
- Adapter (J-Arm)
- Sacrificial Window
- Demist Shield
- Eyecup
- Lens Cap
- Neckcord
- Soft Carry Case
- Lens Cleaning Paper
- Battery
- User Manual