1 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
2 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
3 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
4 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
5 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
6 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
7 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
8 of 8 images
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular, F1.2 Germanium, 60 Hz Refresh Rate, Black, ATL50
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- New
- Weight:
- 20 oz
Code: NVO-THB-VP2-ATL50
MPN: ATL50
List: $6,495.00Save $600.00
$5,895.00
SP Bucks$117.90
Product Info for N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular is part of our big selection of N-Vision Optics Optics. You should definitely look at entire selection of Thermal Imaging Optics from N-Vision Optics that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular:
| Manufacturer: | N-Vision Optics |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium, CR123 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Magnification: | 2 - 4 x |
| Range of Detection: | 2250 m |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 4 |
| Condition: | New |
| Weight: | 20 oz |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius |
| Magnification Type: | Variable |
Features of N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
- Over 1.25 miles detection range for man size figure
- Lightweight, durable and fully waterproof
- No-slip rubberized housing
Package Contents:
- N-Vision Optics ATLAS 50mm Thermal Binocular
- Unit
- Hard Carrying Case
- Image Download Cable
- Neck Strap
- Lens Cleaning Paper
- Quick Reference Guide
- Batteries