03:36
03:54
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
MYSTERY RANCH Blitz Series
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 11 images
Mystery Ranch Bitz 30L Backpack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
2 of 11 images
Mystery Ranch Bitz 30L Backpack, Coyote, Small/Medium, 112771-215-25
3 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
4 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
5 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
6 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Coyote, Small/Medium, 112771-215-25
7 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Coyote, Small/Medium, 112771-215-25
8 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Coyote, Small/Medium, 112771-215-25
9 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
10 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
11 of 11 images
Mystery Ranch Blitz 30 Daypack, Forest, Small/Medium, 112771-311-25
Tap Tap to Zoom
Detailed Model ListSize Chart
In Stock
3 Models AvailableList: $289.00Save up to 27%
$209.99 - $249.99
Select Size
Large - Extra LargeSmall - Medium
Select Color

Coyote

Forest
Please select parameters
Product Info for Mystery Ranch Bitz 30L Backpack
Mystery Ranch Bitz 30L Backpack is part of our massive selection of Mystery Ranch Backpacks. Make sure you browse the complete collection of Backpacks from Mystery Ranch which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Mystery Ranch Bitz 30L Backpack:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 3.8 lb |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Volume: | 29 liters |
| Body Material: | Durable 500D CORDURA fabric |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 20.5 in |
| Width: | 13 in |
| Height: | 13.5 in |
| Pockets: | Yes |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Bitz 30L Backpack
- Durable fabric and hardware choices combined with practical features and thoughtful organization make for a cross-functional EDC
- A low-profile, removable webbing waist belt allows you to have access when you want it or keep it streamlined
- Quick access via the body panel gets you directly to the tools you need with a padded floating laptop sleeve that fits laptops up to 15in
- Regardless of what the day has in store, the three main pockets and ample PALS webbing keep you organized and offer the ability to accessorize
- Both side and lower compression straps offer flexibility and function for whatever extras you need to bring along
- Side pockets are not just reserved for water bottles and with grommeted drain holes; even if you get caught in a storm, you wont end up with soggy pockets
Package Contents:
- Mystery Ranch Bitz 30L Backpack