00:19
00:25
03:54
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Mystery Ranch Gallagator 15 - 360
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Mystery Ranch Gallagator 15 - On Model
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Gravel, One Size, 112979-033-00
2 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Black, One Size, 112979-001-00
3 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Gravel, One Size, 112979-033-00
4 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Gravel, One Size, 112979-033-00
5 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack, Gravel, Large/Extra Large, 112979-033-45
6 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Black, One Size, 112979-001-00
7 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Daypack, Black, One Size, 112979-001-00
8 of 8 images
Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack, Black, Large/Extra Large, 112979-001-45
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Detailed Model ListSize Chart
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
List: $99.00Save up to 38%
$60.89 - $79.20
Select Color

Black

Gravel
Please select parameters
Product Info for Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack
Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack belongs to our massive selection of Mystery Ranch Backpacks. Make sure you check out the full variety of Backpacks from Mystery Ranch that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Size: | Large - Extra Large |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 1.3 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Type: | Day Pack |
| Pack Volume: | 14 liters |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | Recycled N.70 x 140 Dobby |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 9.5 in |
| Width: | 8.5 in |
| Height: | 17.25 in |
| Style: | Casual |
| Pack Loading: | Top |
| Dimensions: | 17.25x9.5x8.5 in |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Gallagator 15 Pack
- Simple rip-zip access cuts down on unnecessary fumbling when you need to get to the guts of your pack
- Pocketed shoulder pads offer more organization and storage for the small things like a phone or sunglasses
- Lightweight fabric made from partially recycled materials makes this pack a breeze to carry
Package Contents:
- Mystery Ranch Gallagator 15L Backpack