03:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
2 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
3 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
4 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40L Backpack - Women's, Aura, Small, 112848-534-21
5 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
6 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
7 of 7 images
Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Womens, Aura, Small, 112848-534-21-S
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Detailed Model ListSize Chart
In Stock
4 Models AvailableList: $239.00Save up to 30%
$167.99 - $185.99
Select Size
Extra SmallSmallMediumLarge
Please select parameters
Product Info for Mystery Ranch Coulee 40L Backpack - Women's
Mystery Ranch Coulee 40L Backpack - Women's belongs to our greater variety of Mystery Ranch Backpacks. Don't forget to check out the full collection of Backpacks from Mystery Ranch which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Mystery Ranch Coulee 40L Backpack - Women's:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Gender: | Female |
| Weight: | 3.8 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 38 liters |
| Color: | Aura |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 11.25 in |
| Width: | 9.5 in |
| Height: | 26 in |
| Style: | Casual |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Coulee 40 Backpack - Women's
- 3-ZIP access allows for easy, rapid access to the interior
- Lightweight Trail yoke that micro-adjusts to the torso length
- Removable pocketed waistbelt
- Cushioned lumbar support for optimal comfort
- Front and side stretch-woven pockets on exterior for quick access to water bottle and for stashing extra layers
- Sleeping bag compartment with U-Shaped opening for easy stow and accessibility
- Hydration reservoir-compatible
- Top zippered lid compartment for storing small essentials, phone, or camera
- Attach loops inside on the body panel for the MYSTERY RANCH QUICK ATTACH VOID BAGS or other accessory carry
- Dual adjustable tool attach
- Side compression for load stabilization and lash-on options
Package Contents:
- Mystery Ranch Coulee 40L Backpack - Women's