03:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 5 images
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Womens, Paprika, Medium/Large, 112847-632-36-M/L
2 of 5 images
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Womens, Paprika, Medium/Large, 112847-632-36-M/L
3 of 5 images
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Womens, Paprika, Medium/Large, 112847-632-36-M/L
4 of 5 images
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Womens, Paprika, Medium/Large, 112847-632-36-M/L
5 of 5 images
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Womens, Paprika, Medium/Large, 112847-632-36-M/L
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Size:
- Medium - Large
- Capacity:
- 30 liters
- Pack Volume:
- 30 liters
- Color:
- Paprika
- Length:
- 10.5 in
- Width:
- 9.5 in
- Height:
- 22.5 in
- Style:
- Casual
Code: 2EI-BP4-WWAB17-112847-632-36-M-L
MPN: 112847-632-36-M/L
UPC: 888564223659
List: $189.00Save 21%
$149.99
SP Bucks$3.00
Product Info for Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Women's
Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Women's is part of our larger collection of Mystery Ranch Backpacks. You should definitely explore the complete range of Backpacks from Mystery Ranch that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Women's:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Size: | Medium - Large |
| Gender: | Female |
| Weight: | 2.7 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Type: | Backpack |
| Capacity: | 30 liters |
| Pack Volume: | 30 liters |
| Color: | Paprika |
| Fabric/Material: | 100% Recycled Nylon 210D Robic Dobby |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 9.5 in |
| Height: | 22.5 in |
| Style: | Casual |
| Pack Loading: | Top |
Features of Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Women's
- 3-ZIP access allows for easy, rapid access to the interior
- Lightweight Trail yoke that micro-adjusts to the torso length
- Pocketed waist belt offers extra storage and easy access to small items
- Back pockets with stretch-woven sides can accommodate light layers
- Side stretch-woven pockets on the exterior for easy water bottle access
- Top zippered lid compartment for storing small essentials, phone, or camera
- Attach loops inside on the body panel for the MYSTERY RANCH SMALL QUICK ATTACH VOID BAG or other accessory carry
- Hydration reservoir-compatible
- Dual adjustable tool attach
- Side compression for load stabilization and lash- on options
Package Contents:
- Mystery Ranch Coulee 30 Backpack - Women's