00:26
03:54
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 5 images
Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack, Black, One Size, 112900-001-00
2 of 5 images
Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack, Black, One Size, 112900-001-00
3 of 5 images
Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack, Black, One Size, 112900-001-00
4 of 5 images
Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack, Black, One Size, 112900-001-00
5 of 5 images
Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack, Black, One Size, 112900-001-00
Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 1280 cubic in
- Color:
- Black
- Length:
- 10.75 in
- Width:
- 8.25 in
- Height:
- 19.5 in
Code: 2EI-BP4-WWAB8-112900-001-00
MPN: 112900-001-00
UPC: 888564205716
List: $149.00Save 19%
$119.99
SP Bucks$2.40
Product Info for Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack
Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack is part of our greater variety of Mystery Ranch Backpacks. You should have a look at the full range of Backpacks from Mystery Ranch that we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 2.2 lb |
| Pack Application: | Backpacking |
| Pack Volume: | 1280 cubic in |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 500D Recycled Cordura/Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 10.75 in |
| Width: | 8.25 in |
| Height: | 19.5 in |
| Pack Loading: | Top |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
Features of Mystery Ranch Catalyst 22 Backpack
- Additional sleeve on the front of the laptop pocket holds a tablet, notebooks, maps, etc.
- Zippered lid pocket holds items that you need to have at the ready
Package Contents:
- Mystery Ranch Catalyst 22L Backpack