03:54
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
MYSTERY RANCH | How To Fit Your Backpack
1 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Mens, Slate, Extra Large, 112631-449-50-XL
2 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Mens, Ivy, Extra Large, 112631-308-50-XL
3 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Mens, Slate, Extra Large, 112631-449-50-XL
4 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's, Slate, Extra Large, 112631-449-50
5 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Mens, Ivy, Extra Large, 112631-308-50-XL
6 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's, Ivy, Extra Large, 112631-308-50
7 of 7 images
Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Mens, Ivy, Extra Large, 112631-308-50-XL
Tap Tap to Zoom
Product Videos
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Detailed Model ListSize Chart
In Stock
4 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
List: $375.00Save up to 52%
$180.88 - $259.99
Select Size
Extra SmallSmall
Select Color

Ivy

Slate
Final Sale
Please select parameters
Product Info for Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's
Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's belongs to our large variety of Mystery Ranch Backpacks. You should have a look at the complete range of Backpacks from Mystery Ranch which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's:
| Manufacturer: | Mystery Ranch |
| Gender: | Male |
| Weight: | 5.5 lb |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 63 liters |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Casual |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
| Fastener/Closure Type: | YKK Zipper |
| Height: | 29 in |
| Width: | 15 in |
| Length: | 14 in |
Features of Mystery Ranch Bridger 65 Backpack - Men's
- Built with high abrasion-resistant fabric and water-resistant zippers
- Breathable endurance yoke with pocketed shoulder pads
- Internal spring-steel wire frame
- Generous removable lid that converts to a hip sack
- Dual access to main bag
- Drawstring shroud access
- Two full-length zipper access
- Two, large stretch-woven back pockets with inner pockets and an elastic-topped dump pocket
- Dual adjustable tool attach
- Double daisy chains for lashing
- Side and bottom compression straps
- Speed Zip sleeping bag compartment with removable divider
- Pocketed waist belt
- Double-layer bottom with differential cut fabric for improved durability
- Hydration reservoir compatible
Package Contents:
- Mystery Ranch Bridger 65L Backpack - Men's