1 of 1 images
Mission Crossbows Sub-1 Lite Pro Kit Black, Black, XK036
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Draw Weight:
- 3.3 lb
- Length:
- 30.25 in
- Width:
- 13.8 in
- Additional Features:
- 13.75 inch Powerstroke, 335 FPS
- Included Accessories:
- 3 Bolts, Cocking Aid Rope, Crossbow, M-Quiver - 3 Arrow, Rail Lube, Soft-sided Crossbow Case
- Condition:
- New
Code: 3GH-AXB-S1LCPK-XK036
MPN: XK036
UPC: 720770019575
List: $1,899.00Save 20%
$1,519.00
SP Bucks$30.38
Product Info for Mission Crossbows Sub-1 Lite Pro Kit
Mission Crossbows Sub-1 Lite Pro Kit is part of our massive selection of Mission Crossbows Crossbows. You should definitely look into the full range of Crossbows from Mission Crossbows which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Mission Crossbows Sub-1 Lite Pro Kit:
| Manufacturer: | Mission Crossbows |
| Color: | Black |
| Draw Weight: | 3.3 lb |
| Length: | 30.25 in |
| Width: | 13.8 in |
| Weight: | 6.9 lb |
| Additional Features: | 335 FPS, 13.75 inch Powerstroke |
| Included Accessories: | Cocking Aid Rope, Soft-sided Crossbow Case, M-Quiver - 3 Arrow, 3 Bolts, Crossbow, Rail Lube |
| Condition: | New |
Features of Mission Crossbows Sub-1 Lite Crossbow Pro Kit
- Match Grade Trigger - Fully Contained rolling sear dual-stage trigger set at a crisp 3.3 pounds.
- Easy-Load Arrow Retention Arm
- De-Cocking Button
- Precision Stock
- Pistol Grip
Package Contents:
- Mission Crossbows Sub-1 Lite Crossbow Pro Kit
- Crossbow
- 3 Bolts
- M-Quiver - 3 Arrow
- Soft-sided Crossbow Case
- Rail Lube
- Cocking Aid Rope