1 of 2 images
Minox X-Lite 8 x 56mm Binoculars, 8x56, 10013
2 of 2 images
Minox X-Lite 8 x 56mm Binoculars, 8x56, 10013
Tap Tap to Zoom
Documents
- Condition:
- Used
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Inspect And Rebox
Code: MX-BI-XLIT7-10013-EDEMO-RE-B
MPN: 10013-EDEMO
Final Sale
List: $631.00Save 27%
$459.99
SP Bucks$9.20
Product Info for Minox X-Lite 8x56mm Binoculars
Minox X-Lite 8x56mm Binoculars belongs to our large variety of Minox Binoculars. You should definitely look at entire selection of Binoculars from Minox which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Minox X-Lite 8x56mm Binoculars:
| Manufacturer: | Minox |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Exit Pupil: | 7 mm |
| Field of View, Linear: | 112 m at 1000 m |
| Interpupillary Distance: | 60 - 76 mm |
| Water Resistant Mark: | 5 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 970 g |
| Condition: | Used |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Inspect And Rebox |
| Width: | 166 mm |
| Last Chance: | Yes |
Features of Minox X-Lite 8 x 56mm Binoculars
- Turnable eyecups: ideal for eyeglass wearers
- Neutral color rendition and high contrast
- High ease of use due very good ergonomics
- High detail recognition
- Waterproof according to IPX7, purged with nitrogen
- Large field of view
Package Contents:
- Minox X-Lite 8 x 56mm Binoculars
- 1x Binocular
- 1x Neoprene carrying strap
- 1x Ocular protection caps
- 1x Objective protection caps
- 1x Carrying case
- 1x Optics cleaning cloth
- 1x Instruction manual