1 of 2 images
MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps, Olive Drab, 14016101
2 of 2 images
MIL-TEC Small Mountain Rucksack W/ Leather Straps, OD Green, 30L, 14016101
Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 30 liters
- Color:
- Olive Drab
- Length:
- 15.4 in
- Width:
- 15.7 in
- Height:
- 10.2 in
Code: 3QS-BP4-STP-14016101
MPN: 14016101
UPC: 4046872405280
List: $55.00Save $3.01
$51.99
SP Bucks$1.04
Product Info for MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps
MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps belongs to our massive variety of MIL-TEC Bags, Boxes, & Storage. Make sure to explore the full collection of Backpacks from MIL-TEC which we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Outdoor |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 30 liters |
| Color: | Olive Drab |
| Fabric/Material: | Canvas/Leather |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 15.4 in |
| Width: | 15.7 in |
| Height: | 10.2 in |
| Pockets: | Yes |
Features of MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps
- Reproduction of German mountain backpack old style
- Main pocket with inner pocket and drawstring
- Flap with leather straps and 4 D-rings made of metal
- 2 side pockets with leather straps
- Reinforced bottom made of waterproof PVC
- Wide, adjustable shoulder straps
- Carrying strap
Package Contents:
- MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps