1 of 2 images
MIL-TEC 20L Walker Backpack, Olive Drab, 14026001
2 of 2 images
MIL-TEC 20L Walker Backpack, Olive Drab, 14026001
Tap Tap to Zoom
- Pack Volume:
- 20 liters
- Color:
- Olive Drab
- Length:
- 19.3 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 11.4 in
Code: 3QS-BP4-WLKR-14026001
MPN: 14026001
UPC: 4046872392061
List: $65.95Save 18%
$53.99
SP Bucks$1.08
Product Info for MIL-TEC 20L Walker Backpack
MIL-TEC 20L Walker Backpack is part of our larger collection of MIL-TEC Bags, Boxes, & Storage. Remember to explore the entire collection of Backpacks from MIL-TEC which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for MIL-TEC 20L Walker Backpack:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 640 g |
| Pack Application: | Outdoor |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 20 liters |
| Color: | Olive Drab |
| Fabric/Material: | EVA Foam |
| Body Material: | 100% Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 19.3 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 11.4 in |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
Features of MIL-TEC 20L Walker Backpack
- Lightweight, practical backpack with sufficient volume
- Large main pocket with snow apron and two adjustable snap buckles
- Grab on main pocket also by zipper on the side in back area
- Flap with hook and loop closure to fix patches
- Flap with hidden zipper pocket
- Padded back area
- Adjustable, padded shoulder straps (ca. 2.2 in wide)
- Adjustable hip strap with snap buckle
- Carrying handle
- 2 loops on bottom
Package Contents:
- MIL-TEC 20L Walker Backpack