1 of 1 images
Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED
Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED is part of our greater selection of Master Lock Security Products. You should definitely look into the full variety of Security Products from Master Lock which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED:
| Catalog number: | 300073-122 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 4 |
| Weight: | 1/2 lb |
| Color: | Red |
| Body Width: | 1 9/16 in |
| Shackle Material: | Steel |
| Shackle Inner Width: | 5/8 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 2 in |
| Supplier No.: | 470-3LHRED |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Shackle Diameter: | 9/32 in |
Package Contents:
- Master Lock Red Safety Lockout Padlock W/2 470-3LHRED / 300073-122