1 of 1 images
Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP
Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP is part of our big selection of Master Lock Security Products. Remember to explore the entire variety of Security Products from Master Lock which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP:
| Catalog number: | 300081-478 |
| Type: | |
| Weight: | 0.27 lb |
| Color: | Purple |
| Body Width: | 1 1/2 in |
| Shackle Material: | Steel |
| Shackle Inner Width: | 25/32 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 470-411PRP |
| Body Material: | Non-Conductive Xenoy |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- Master Lock Purple Safety Padlock 3intall 470-411PRP / 300081-478