1 of 1 images
Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD
Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD is part of our big selection of Master Lock Security Products. Don't forget to look into the complete collection of Security Products from Master Lock that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Master Lock Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD:
| Catalog number: | 300073-096 |
| Type: | Cylinder - Padlock |
| No. of Pins: | 4 |
| Weight: | 0.56 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Packing Type: | - |
| Shackle Material: | Hardened Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 470-1LFKD |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- Master Lock 11/2inshackle 470-1LFKD