1 of 1 images
Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ
Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ belongs to our big selection of Master Lock Security Products. Make sure you check out the full collection of Security Products from Master Lock which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ:
| Catalog number: | 300073-198 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.51 lb |
| Body Width: | 2 1/8 in |
| Shackle Material: | Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 7/8 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 2 1/2 in |
| Supplier No.: | 470-6121LJ |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Description: | 300073-196 |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- Master Lock 5 Spool Pin Tumbler Padlock Ke 470-6121LJ / 300073-198