1 of 1 images
Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121 has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121
Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121 is part of our larger collection of Master Lock Security Products. You should browse the entire selection of Security Products from Master Lock which we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121:
| Catalog number: | 300073-196 |
| Type: | |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Description: | 300073-196; 300073-198; 300073-200; 300073-202; 300073-204; 300073-206; 300073-208 |
| Shackle Diameter: | 5/16 in; 3/8 in; 7/16 in |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 0.49 lb |
| Body Width: | 2 1/8 in |
| Shackle Material: | Hardened Boron Alloy Steel |
| Shackle Inner Width: | 7/8 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/8 in |
| Supplier No.: | 470-6121 |
Package Contents:
- Master Lock 5 Pin Weather Tough Padlock Ke 470-6121 / 300073-196