1 of 1 images
Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050 has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050
Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050 is part of our large variety of Master Lock Security Products. Make sure to have a look at the complete line of Security Products from Master Lock which we offer at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050:
| Catalog number: | 300073-258 |
| Type: | |
| Weight: | 0.80 lb |
| Body Width: | 2 in |
| Shackle Inner Width: | 29/32 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 1/2 in |
| Supplier No.: | 470-7050 |
| Body Material: | Solid Steel |
| Description: | 300073-246 |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- Master Lock 5 Pin Solid Steel Padlock Keye 470-7050 / 300073-258