1 of 1 images
Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840, Unit EA
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840 has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840
Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840 belongs to our larger collection of Master Lock Security Products. You should definitely have a look at the entire collection of Security Products from Master Lock which we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840:
| Catalog number: | 300073-240 |
| Type: | |
| No. of Pins: | 5 |
| Weight: | 1 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Shackle Material: | Hardened Steel |
| Shackle Inner Width: | 29/32 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 1 3/16 in |
| Supplier No.: | 470-6840 |
| Body Material: | Brass |
| Description: | 300073-222 |
| Shackle Diameter: | 1/4 in |
Package Contents:
- Master Lock 5 Pin Brass Rekeyable Padlock 470-6840 / 300073-240