1 of 1 images
Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP
Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP belongs to our greater variety of Master Lock Security Products. Remember to check out the entire variety of Security Products from Master Lock that we feature at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP:
| Catalog number: | 300073-100 |
| Type: | Cylinder - Padlock |
| No. of Pins: | 4 |
| Weight: | 0.52 lb |
| Body Width: | 1 3/4 in |
| Packing Type: | - |
| Shackle Material: | Hardened Steel |
| Shackle Inner Width: | 3/4 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 15/16 in |
| Supplier No.: | 470-1UP |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Shackle Diameter: | 5/16 in |
Package Contents:
- Master Lock 4 Pin Universal Pin Padlock 470-1UP / 300073-100