1 of 1 images
Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD, Unit PK
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD has been discontinued by Master Lock and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Security Products yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD
Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD belongs to our larger selection of Master Lock Security Products. Make sure you look into the entire line of Security Products from Master Lock that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD:
| Catalog number: | 300073-276 |
| Type: | Cylinder - Padlock |
| No. of Pins: | 4 |
| Weight: | 0.27 lb |
| Body Width: | 1 1/8 in |
| Shackle Material: | Steel |
| Shackle Inner Width: | 1/2 in |
| Combination/Keying: | Keyed Different |
| Shackle Length: | 2 1/2 in |
| Supplier No.: | 470-7LJKD |
| Body Material: | Laminated Steel |
| Shackle Diameter: | 3/16 in |
Package Contents:
- Master Lock 4 Pin Tumbler Padlock 2-1/2in 470-7LJKD / 300073-276