1 of 2 images
Marmot Trestles 15 Sleeping Bag Synthetic, Regular, Left, Cobalt Blue/Blue Night, 889169893377
2 of 2 images
Marmot Trestles 15 Sleeping Bag -Synthetic- - Peak Blue
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
4 Models AvailableBag Size
All
Zipper Type
All
Search
List: $129.00Save 20%
$103.20
SP Bucks$2.06
List: $139.00Save 20%
$111.20
SP Bucks$2.22
$129.00
SP Bucks$2.58
$139.00
SP Bucks$2.78
Product Info for Marmot Trestles 15 Sleeping Bag
Marmot Trestles 15 Sleeping Bag belongs to our larger collection of Marmot Camping Gear. Make sure to look at complete range of Camping Gear from Marmot that we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot Trestles 15 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Cobalt Blue/Blue Night |
| Temperature Rating: | 15 |
| Bag Shape: | Mummy |
| Lining Material: | 100% Polyester Tafffeta DWR 2.2 oz/yd |
| Insulation: | Spirafil Synthetic |
| Insulation Weight: | 0 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long);7 ft 0 in (Extra Long) |
| Shoulder Girth: | Regular 62 in / 158 cm Long 64 in / 163 cm Long Extra Wide 70 in / 178 cm |
| Foot Girth: | Regular 40in / 102 cm Long 42 in / 107 cm Long Extra Wide 44 in / 112 cm |
| Hip Girth: | Regular 58in / 147 cm Long 60 in / 152 cm Long Extra Wide 66 in / 168 cm |
| EN Lower Limit Rating: | 11.8 F / -11.2 C |
| EN Comfort Rating: | 23.7 F / -4.6 C |
| Packed Size: | 9.5 x 19 in / 24 x 48 cm |
| Weight: | 4.4 lb |
| Age Group: | Adults |
| Included Accessories: | Compression Stuff Sack |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking, Camping |
| Fabric/Material: | Summit N-190 WR |
| Warmth Rating: | 15 |
| Operation Temperature Range: | 11 to 20 Fahrenheit |
| Weight Range: | 3 - 3.9 lb |
| EN Rated: | yes |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 4.4 lb |
| Shoulder Girth | Regular 62 in / 158 cm Long 64 in / 163 cm Long Extra Wide 70 in / 178 cm |
| Foot Girth | Regular 40in / 102 cm Long 42 in / 107 cm Long Extra Wide 44 in / 112 cm |
| Hip Girth | Regular 58in / 147 cm Long 60 in / 152 cm Long Extra Wide 66 in / 168 cm |
| User Height | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long);7 ft 0 in (Extra Long) |
Features of Marmot Trestles 15 Sleeping Bag
- Fold-Down Second Zipper Provides added Ventilation and Easy Access Main Zipper Anti-Snag Slider reduces Snagging
- Anatomically 3D Footbox increases the insulation and room for your feet for more Warmth and Comfort
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- EN Tested
- Combination Wave Construction Top provides Maximum Loft and Warmth Blanket Construction Bottom for the best warmth and comfort under body
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- 3D Hood Construction
- Stash Pocket
- "Feely" Draw Cords
- Snagless Insulated Draft Tube
- Two Hang Loops
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Trestles 15 Sleeping Bag