1 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
2 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Large, 195115268541
3 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Black, XL, M15866-001XL
4 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
5 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Steel Onyx, XL, M15866-1515XL
6 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
7 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, XXL, M15866-2975XXL
8 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
9 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
10 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
11 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
12 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
13 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Ginger Blossom, XL, M15866-24362XL
14 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Large, 195115268541
15 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Large, 195115268541
16 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Women's, Black, Large, 195115268541
17 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
18 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
19 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
20 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
21 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, Extra SmallMediumaLargeLarge, M15866-2975-XS
22 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Arctic Navy, XXL, M15866-2975XXL
23 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
24 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
25 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
26 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
27 of 27 images
Marmot PreCip Eco Jacket - Womens, Nori, XXL, M15866-4859XXL
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Show In Stock Only
16 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Color
All
Women's Clothing Size
All
Search
List: $120.00Save 37%
$75.49
List: $130.00Save 41%
$76.49
List: $130.00Save 41%
$76.49
List: $130.00Save 36%
$83.49
List: $120.00Save 18%
$98.49
List: $130.00Save 18%
$106.49
List: $130.00Save 18%
$106.49
List: $130.00Save 18%
$106.49
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 23%
$99.79
SP Bucks$2.00
List: $130.00Save 22%
$101.49
SP Bucks$2.03
List: $130.00Save 22%
$101.49
SP Bucks$2.03
Product Info for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's
Marmot PreCip Eco Jacket - Women's is part of our massive collection of Marmot Clothing. Be sure to have a look at the complete variety of Women's Jackets from Marmot that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot PreCip Eco Jacket - Women's:
| Manufacturer: | Marmot |
| Length, Alpha: | Regular |
| Sleeve Length: | Long |
| Center Back Length: | 28.5 in |
| Fit: | Regular |
| Apparel Fit: | Regular |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Outdoor, Rain |
| Fabric/Material: | NanoPro Eco 100% Recycled Nylon Ripstop 2.4 oz/yd |
| Weight: | 9 oz, 255 g |
| Jacket Style: | Lightweight Softshell |
| Pockets: | Yes |
| Insulation: | Polyester |
| Reflective/High Visible: | No |
| Lining Material: | Recycled Polyester |
Features of Marmot PreCip Eco Jacket - Women's:
- Marmot NanoPro Waterproof/Breathable Fabric
- 100% Seam Taped
- Attached Adjustable Hood that Rolls Into Collar
- DriClime Lined Chin Guard
- PitZips
- Zippered Hand Pockets
- Stuffs Into Own Pocket
- Adjustable Velcro Cuffs
- Elastic Drawcord Hem
- Angel-Wing Movement
- Extra Small - Medium Sizes
Package Contents:
- Marmot PreCip Eco Jacket - Women's