1 of 2 images
Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag, Brick, Regular, Left Zip, 38820-066-LZ
2 of 2 images
Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag, Brick, Regular, Left Zip, 38820-066-LZ
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
21% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Bag Size
All
Search
$112.00
SP Bucks$23.52
$100.00
SP Bucks$2.00
Product Info for Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag
Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag is part of our larger variety of Marmot Camping Gear. You should check out the entire selection of Camping Gear from Marmot which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Brick |
| Temperature Rating: | 45 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 50d 100% Polyester 1.3 oz/yd |
| Insulation: | Spirafil |
| Insulation Weight: | 14 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Shoulder Girth: | 62 in |
| Foot Girth: | 40 in / 101.6 cm |
| Hip Girth: | 58 in / 147.3 cm |
| Age Group: | Adults |
| Included Accessories: | Compression Stuff Sack |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | 50d 100% Polyester 2.1 oz/yd |
| Warmth Rating: | 45 F |
| Last Chance: | Yes |
| Operation Temperature Range: | 31 and Up Fahrenheit |
| Weight Range: | 1 - 1.9 lb |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 6 ft |
| Weight | 1.8 lb |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 40 in / 101.6 cm |
| Hip Girth | 58 in / 147.3 cm |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 6.5 ft |
| Weight | 2 lb |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 40 in / 101.6 cm |
| Hip Girth | 58 in / 147.3 cm |
Features of Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- Lightweight, Highly Compressible Bag Ideal When Space and Weight are at Premium
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- EN Tested
- "Feely" Draw Cords
- Snagless Draft Tube
- Two Way Zipper Sliders
- Blanket Construction
- Two Hang Loops
- Zipper Garage
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Nanowave 45 Sleeping Bag