1 of 2 images
Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag, Crocodile, Regular, Left Zip, 38840-4764-LZ
2 of 2 images
Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag, Crocodile, Regular, Left Zip, 38840-4764-LZ
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bag Size
All
Search
List: $112.00Save 29%
$79.49
$119.00
SP Bucks$2.38
Product Info for Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag
Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag is part of our greater selection of Marmot Camping Gear. Be sure to explore the full range of Camping Gear from Marmot that we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Crocodile |
| Temperature Rating: | 35 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 50d 100% Polyester 1.3 oz/yd |
| Insulation: | Spirafil |
| Insulation Weight: | 17 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Age Group: | Adults |
| Included Accessories: | Compression Stuff Sack |
| Condition: | New |
| Application: | Travel, Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | 50d 100% Polyester 2.1 oz/yd |
| Warmth Rating: | 35 F |
| Water Resistance Level: | None |
| EN Rated: | no |
| Operation Temperature Range: | 31 and Up Fahrenheit |
| Weight Range: | 2 - 2.9 lb |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 6 ft |
| Weight | 2.3 lb |
| Shoulder Girth | 60 in |
| Foot Girth | 40.2 in |
| Hip Girth | 57.9 in |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 6.5 ft |
| Weight | 2.38 lb |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 42.1 in |
| Hip Girth | 59.8 in |
Features of Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- Lightweight, Highly Compressible Bag Ideal When Space and Weight are at Premium
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- EN Tested
- Snagless Draft Tube
- "Feely" Draw Cords
- Blanket Construction
- Two Way Zipper Sliders
- Two Hang Loops
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Nanowave 35 Sleeping Bag