1 of 2 images
Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag, Classic Blue, Regular, Left Zip, 38860-2200-LZ
2 of 2 images
Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag, Classic Blue, Regular, Left Zip, 38860-2200-LZ
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Additional Features
All
Bag Size
All
Search
$129.00
SP Bucks$2.58
$119.00
SP Bucks$2.38
Product Info for Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag
Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag belongs to our big collection of Marmot Camping Gear. You should check out the entire variety of Camping Gear from Marmot which we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Classic Blue |
| Temperature Rating: | 25 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 50d 100% Polyester 1.3 oz/yd |
| Insulation: | Spirafil |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| EN Lower Limit Rating: | 28.6 F / -1.9 C |
| EN Comfort Rating: | 38.1 F / 3.4 C |
| Age Group: | Adults |
| Included Accessories: | Compression Stuff Sack |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | 50d 100% Polyester 2.1 oz/yd |
| Warmth Rating: | 25 F |
| Water Resistance Level: | None |
| Operation Temperature Range: | 21 to 30 Fahrenheit |
| Weight Range: | 2 - 2.9 lb |
| EN Rated: | yes |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Length | 6 ft |
| Weight | 2.4 lb |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 42.1 in |
| Hip Girth | 59.8 in |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 6.5 ft |
| Weight | 2.93 lb |
| Shoulder Girth | 60 in |
| Foot Girth | 40.2 in |
| Hip Girth | 57.9 in |
Features of Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- Lightweight, Highly Compressible Bag Ideal When Space and Weight are at Premium
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- EN Tested
- Snagless Draft Tube
- "Feely" Draw Cords
- Blanket Construction
- Two Way Zipper Sliders
- Two Hang Loops
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Nanowave 25 Sleeping Bag