1 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
2 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
3 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
4 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
5 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
6 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
7 of 7 images
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Womens
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Detailed Model List
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
List: $320.00Save up to 44%
$179.99 - $203.99
Select Women's Clothing SizeSize Chart
SmallLarge
Please select parameters
Product Info for Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Women's
Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Women's is part of our large selection of Marmot Clothing. Remember to explore the complete line of Women's Jackets from Marmot which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Women's:
| Manufacturer: | Marmot |
| Sleeve Length: | Long |
| Center Back Length: | 28.5 in |
| Apparel Fit: | Regular |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Color: | Acai Berry |
| Application: | Casual, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | Winter |
| Fabric/Material: | Recycled Polyester |
| Weight: | 682 g |
| Jacket Style: | 3 in 1 |
| Pockets: | Yes |
| Last Chance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weather Resistance: | Windproof |
Features of Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Women's
- Pertex Shield Revolve fabric is durably waterproof, windproof, breathable, and made from 100% recycled polyester
- 100% seam-taped for complete leakproof protection
- C0 Durable Water Repellent (DWR) treatment repels water from face fabric
- Removable REPREVE ThermaLoop 100% recycled polyester liner jacket
- Two zippered hand pockets for warming hands and storing phone, keys, and more
- Pit zips for underarm venting
- VELCRO adjustable cuffs keep the elements out
- Elastic waist with drawcord for adjustable comfort
Package Contents:
- Marmot Minimalist Pertex 3-in-1 Jacket - Women's