1 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
2 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
3 of 23 images
Marmot Limestone Tent - 4 Person, Green Shadow/Moss, Orange Spice/Arona
4 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
5 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
6 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
7 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
8 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
9 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
10 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
11 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
12 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
13 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Kiwi, One Size, M13993-4786-ONE
14 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
15 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
16 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
17 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
18 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
19 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
20 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
21 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
22 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
23 of 23 images
Marmot Limestone 4 Person Tent, Victory Red, One Size, M13993-6702-ONE
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Color
All
Search
$479.00
SP Bucks$57.48
$479.00
SP Bucks$9.58
Product Info for Marmot Limestone 4 Person Tent
Marmot Limestone 4 Person Tent belongs to our large collection of Marmot Camping Gear. Make sure you look into the full range of Tents from Marmot that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot Limestone 4 Person Tent:
| Manufacturer: | Marmot |
| Condition: | New |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Application: | Car/Base Camping |
| Floor Area: | 59.2 sq ft |
| Weight: | 11 lb |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Packed Size: | 26.0 x 9.4 in |
| Body Material: | 100% Polyester Taffeta |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 10 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 4 / DAC 12mm Poles |
| Vestibule Area: | 30.14 sq ft |
| Max Length: | 100 in |
| Max Width: | 86 in |
| Floor Material: | 100% Polyester Oxford |
| Rain Fly Material: | 100% Polyester Taffeta |
| Doors: | 2 |
| Application: | Camping |
| Weight Range: | 7 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Frame Material: | DAC DA17 |
| Seam Taped: | Yes |
| Hitch Size: | 1.25 in |
| Carry Capacity: | 1 pair |
| Camera Compatibility: | GoPro Hero 4 |
| SPF Rating: | 30 - 44 |
Features of Marmot Limestone 4 Person Tent
- Zone Pre-Bend Construction Creates Vertical Walls, More Roomy Sleeping Area and Greater Head Room
- Two D Shaped Doors/Two Vestibules for Gear Storage. Free Standing Design
- Weatherproof Seam Taped Full Coverage Fly with Vents
- Color Coded 'Easy Pitch' Clips and Poles
- Lamp Shade Pocket Securely Holds Your Headlamp to Provide Ambient Light
- Seam Taped Catenary Cut Floor
- Interior Pockets for Small Gear Organization
- Pole Sleeve-Clip Combo
- Light-Reflective Points
- Jingle-Free Nylon Zipper Pulls
- DAC DA17 Poles
- Optional Footprint Available
Package Contents:
- Marmot Limestone 4 Person Tent