1 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
2 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
3 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
4 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
5 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
6 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
7 of 7 images
Marmot KT GORE-TEX Component Jacket - Men's, Black, Extra Large, 195115275532
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
In Stock
3 Models Available$475.00
Select Men's Clothing SizeSize Chart
MediumLargeExtra Large
Please select parameters
Product Info for Marmot KT Gore-Tex Component Jacket - Men's
Marmot KT Gore-Tex Component Jacket - Men's is part of our massive selection of Marmot Clothing. Make sure you look at entire range of Men's Jackets from Marmot that we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Marmot KT Gore-Tex Component Jacket - Men's:
| Manufacturer: | Marmot |
| Sleeve Length: | Long Sleeve |
| Center Back Length: | 30 in |
| Apparel Fit: | Regular |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Color: | Black |
| Application: | Skiing, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | Winter |
| Fabric/Material: | GORE-TEX 100% Recycled Polyester, Plain Weave |
| Weight: | 2.4 lb |
| Jacket Style: | 3 in 1, Active |
| Pockets: | Yes |
| Insulation: | Synthetic |
| Reflective/High Visible: | No |
| Weather Resistance: | Windproof |
| Last Chance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Marmot KT Gore-Tex Component Jacket - Men's
- GORE-TEX Guaranteed to Keep You Dry
- 100% Seam-taped for leak-proof protection
- PFC-Free DWR repels water from fabric surface
- RECCO Avalanche Rescue Reflector
- Removable nylon liner jacket with 80 grams Thermal R insulation
- Removable, adjustable helmet-compatible hood
- Fixed powder skirt to keep snow out
- Pit zips
- Water-resistant zippered chest and pass pockets
- Adjustable drawcord hem
- Interior zippered pocket
Package Contents:
- Marmot KT Gore-Tex Component Jacket - Men's