1 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
2 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
3 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
4 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
5 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
6 of 6 images
Marmot Helium Sleeping Bag, Arctic Navy/Dark Azure, Left Zipper, M14404-19621-LZ
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Arctic Navy/Dark Azure
- Bag Size:
- Long
- Temperature Rating:
- 15 Fahrenheit
- Zipper Type:
- Left
- Condition:
- New
Code: MRT-SI-MAR0042-M14404-19621-LZ
MPN: M14404-19621LZ
UPC: 195115133740
Blazin' DealFinal Sale
List: $519.00Save 38%
$321.49
Product Info for Marmot Helium Sleeping Bag
Marmot Helium Sleeping Bag is part of our massive variety of Marmot Camping Gear. Be sure to take a look at the full range of Camping Gear from Marmot that we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Marmot Helium Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Arctic Navy/Dark Azure |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 15 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Mummy |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | 30d 100% Nylon DWR 1.09 oz/yd |
| Insulation: | 850 Fill Goose Down |
| Insulation Weight: | 19 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 6 in (Long) |
| Shoulder Girth: | 63 in |
| Foot Girth: | 46.1 in |
| Hip Girth: | 57.9 in |
| Weight: | 2 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | LightForce N-120R DWR |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Weight Range: | 1 - 1.9 lb |
| Operation Temperature Range: | 11 - 20 Fahrenheit |
| EN Rated: | yes |
Features of Marmot Helium Sleeping Bag
- Fold-Down Second Zipper Provides added Ventilation and Easy Access, Main Zipper Anti-Snag Slider reduces Snagging
- Anatomically Designed Footbox with Wrap-Around Construction increases Warmth
- Smooth-Curved Baffles Reduce Down Shifting. Nautilus Multi-Baffle Hood limits heat loss
- Filled and Finished in Rohnert Park, California
- Certified 800+ Fill Power Goose Down
- Ultralight Pertex Quantum 20d 100% Nylon Ripstop DWR 1.03 oz/sqyd
- EN Tested
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper with Zip-Guard Slider
- Down Defender to Improve Water-Resistance in Wet Conditions
- Nautilus Multi-Baffle Hood
- Internal Stash Pocket
- Snagless Insulated Draft Tube
- Hood Draw Cord
- Two Way Zipper Sliders
- Zipper Garage
- Stretch Tricot Baffles
- Two Hang Loops
- Stuff and Storage Sack Included
Package Contents:
- Marmot Helium Sleeping Bag