00:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Marmot Chelsea Coat - Women's
1 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
2 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
3 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
4 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Black
5 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
6 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
7 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
8 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
9 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Steel Onyx, Large, M13169-1515-L
10 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
11 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
12 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
13 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
14 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Black, Extra Small, M13169-001-XS
15 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
16 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
17 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
18 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
19 of 19 images
Marmot Chelsea Coat - Womens, Arctic Navy, Extra Small, M13169-2975-XS
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Customer Reviews
Most Recent Reviews
i was a little sceptical about purchasing a coat on a site that sells solar panel accessories but this was not a scam! the coat is legit. it’s i think roughly 700 fill down and claims to be water resistant. i’ve yet to test this, but the coat general...
Read More...
0/1 found this helpful
Read More...
Blazin' Deal
On Sale
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Detailed Model List
Show In Stock Only
14 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
On Sale
List: $380.00Save up to 40%
$228.49 - $369.99
Select Women's Clothing SizeSize Chart
Extra SmallSmallMediumLargeExtra Large2XL
Select Color

Arctic Navy

Black

Steel Onyx
Please select parameters
Product Info for Marmot Chelsea Coat - Women's
Marmot Chelsea Coat - Women's belongs to our big selection of Marmot Clothing. Be sure to check out the complete collection of Women's Jackets from Marmot which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Marmot Chelsea Coat - Women's:
| Manufacturer: | Marmot |
| Sleeve Length: | Long Sleeve |
| Center Back Length: | 26 in |
| Apparel Fit: | Regular |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Outdoor |
| Fabric/Material: | MemBrain 2L 100% Polyester Herringbone Twill 4.9 oz/yd |
| Weight: | 2.6 lb |
| Jacket Style: | Urban, Urban Insulated, Heavyweight Down Insulated |
| Pockets: | Micro Fleece Lined Zip Handwarmer Pocket, Internal Zippered Media Pocket |
| Apparel Weight: | Heavyweight |
| Insulation: | 700 Fill Goose Down |
| Lining Material: | 100% Polyester Embossed WR 1.3 oz/yd |
| Lining: | 100% Polyester Embossed |
| Condition: | New |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Marmot Chelsea Coat - Women's
- Marmot NanoPro for reliable waterproof and breathable protection
- 700 fill recycled down for lightweight warmth and compactibility
- 100% seam-taped for complete leak proof protection
- Zip-off hood with peripheral cord adjustment for extra coverage
- Micro fleece lined zip handwarmer pockets for warmth
- Zippered hand warmer pockets keep things secure
Package Contents:
- Marmot Chelsea Coat - Women's