1 of 6 images
MagLite Standard 3 Cell D LED Flashlight, Grey Pewter, Blister Pack, S3D096
2 of 6 images
MagLite Standard 3 Cell D LED Flashlight, Blue, Blister Pack, S3D116
3 of 6 images
MagLite Standard 3 Cell D LED Flashlight, Silver, Blister Pack, S3D106
4 of 6 images
MagLite Standard 3 Cell D LED Flashlight, Red, Blister Pack, S3D036
5 of 6 images
MagLite Standard 3 Cell D LED Flashlight, Black, Blister Pack, S3D016
6 of 6 images
MagLite Standard MagLite 3-D Cell Flashlight S3D, Black, Blue, Camo, Grey Pewter, Red, Silver
Tap Tap to Zoom
5 Models Available
Color
All
Light Output
All
Search
List: $48.95Save $2.96
$45.99
SP Bucks$0.92
List: $55.99Save $3.21
$52.78
SP Bucks$1.06
List: $49.37Save 27%
$35.99
SP Bucks$0.72
List: $49.37Save 27%
$35.99
SP Bucks$0.72
List: $49.37Save 23%
$37.99
SP Bucks$0.76
Product Info for MagLite Standard 3 D Cell Flashlight
MagLite Standard 3 D Cell Flashlight belongs to our large selection of Maglite Lights. Don't forget to look into the complete line of Lights from Maglite that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for MagLite Standard 3 D Cell Flashlight:
| Manufacturer: | Maglite |
| Flashlight Application: | Outdoor, Everyday |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Battery Quantity: | 3 |
| Battery Life: | 80 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 412 m |
| Diameter: | 2.25 in |
| Length: | 12.34 in |
| Weight: | 30 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | D |
| Included Accessories: | Standard |
| Package Type: | Blister Card |
| Condition: | New |
Features of MagLite Standard 3 D Cell Flashlight:
- High-intensity adjustable light beam (Spot to Flood)
- Recessed, pushbutton, self-cleaning, 3-position switch
- Rugged, machined aluminum construction with knurled design
- Anodized inside and out for improved corrosion resistance
- Water and shock resistant
- Spare lamp safely secured inside the tailcap
- The distinctive shapes, styles and overall appearances of all Mag flashlights, and the circumferential inscriptions extending around the heads of all Mag flashlights are trademarks of Mag Instrument, Inc.
Package Contents:
- MagLite Standard 3 D Cell Flashlight