1 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
2 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
3 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
4 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
5 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
6 of 6 images
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo, Camo Green, 6ft 8in, WMCG01
Tap Tap to Zoom
- Rod Action:
- Moderate
- Power:
- Medium
- Color:
- Camo Green
Code: 54N-F5-SK155-WMCG01
MPN: WMCG01
UPC: 628853898195
List: $89.99Save $2.00
$87.99
SP Bucks$1.76
Product Info for Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo
Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo is part of our large variety of Lunkerhunt Fishing Gear. Remember to have a look at the full selection of Fishing Gear from Lunkerhunt which we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo:
| Manufacturer: | Lunkerhunt |
| Type: | Spinning |
| Water Type: | Freshwater |
| Rod Action: | Moderate |
| Power: | Medium |
| Line Weight: | 10 lbs |
| Mono Capacity: | 8lbs/202yds |
| Bearing Count: | 3+1 |
| Lure Weight: | 1/2 oz |
| Color: | Camo Green |
| Fabric/Material: | Carbon/Glass fiber/EVA |
Features of Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo
- Medium power
- Moderate Action
- Two piece configuration
- Composite blank (carbon and glass fiber)
- EVA camouflage handle
- Premium reel seat and components
- Aluminum allow guides
- 2000 series size
- 5.2:1 gear ratio
- Premium 3BB + OWC
- Line capacity (mm/m) 0.18/360 0.20/290 0.25/185
- 6 kilograms / 13 pounds of drag
- Reinforced bail wire
- CNC handle with rubber knob
- Non-slip front drag system
- Long life bail spring
- Excellent line lay oscillation system
- Computer balanced rotor
- Twist free rotor
Package Contents:
- Lunkerhunt Sublime Spinning Rod Combo