1 of 3 images
Luna Optics Digital G3 Day & Night Vision Monocular/ Scope, 6-36x50mm, Q-HD, Digital, Built-In IR Illuminator, 400m Maximum Range, Black, LN-G3-MS50
2 of 3 images
Luna Optics Digital G3 Day & Night Vision Monocular/ Scope, 6-36x50mm, Q-HD, Digital, Built-In IR Illuminator, 400m Maximum Range, Black, LN-G3-MS50
3 of 3 images
Luna Optics Digital G3 Day & Night Vision Monocular/ Scope, 6-36x50mm, Q-HD, Digital, Built-In IR Illuminator, 400m Maximum Range, Black, LN-G3-MS50
Tap Tap to Zoom
Documents
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3, Digital
- Resolution:
- 1080 pixels
- Attachment Type:
- Picatinny, Weaver
- Battery Quantity:
- 2
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 6 dpt
- Image Intensifier Tube:
- High Definition (HD)
Code: 2A1-NVM-G3DNVMS50-LN-G3-MS50
MPN: LN-G3-MS50
UPC: 850015396076
List: $747.44Save 12%
$659.99
SP Bucks$13.20
Product Info for Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular & Scope
Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular & Scope is part of our large variety of Luna Optics Optics. Remember to have a look at the complete variety of Night Vision Optics from Luna Optics which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular & Scope:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
| Magnification: | 6 - 36 x |
| Night Vision Generation: | 3, Digital |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Weight: | 510 g, 18 oz |
| Focus Range: | 2.6 ft to infinity |
| Field of View, Linear: | 473 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 9 degrees |
| Length: | 6.7 in |
| Battery Type: | CR123 |
| Resolution: | 1080 pixels |
| Eye Relief: | 40 mm |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Battery Quantity: | 2 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Image Intensifier Tube: | High Definition (HD) |
| Mount Type: | Weaver |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Width: | 3.1 in |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
Features of Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular & Scope
- RIFLESCOPE USAGE
- Use with Airsoft, Pellet guns, Rimfire and small centerfire calibers
- Withstands recoils of 4.5 ft-lb or less
- DIGITAL MULTI-RETICLE
- 5-pattern, 5-color digital reticle
- Fast reticle zeroing function
- DIGITAL SENSOR / DISPLAYS / WIFI / MEMORY
- 2560x1440-pixel HD CMOS sensor
- 1440p HD video recording
- 5360x3008-pixel, 16.1 MP images
- HD AMOLED-Q, Quad-Pixel display
- 'Night Vision Green,' White phosphor, Color, Black/White and Amber image modes
- Up to 128GB microSD memory slot
- Wi-Fi transmitter for streaming data
- iOS, Android
- Micro-HDMI video-out port
- OPTICS/ILLUMINATOR
- 750 mW built-in LED IR illuminator
- All-glass optics with 44mm objective
- 10 angular field of view
- 6-36x digital magnification
- BUILD/ERGONOMICS
- 3.5-hour on two CR123A batteries
- 14F to 122F working temperature
- Ergonomic body & controls
- Knurled rings for a sure grip
- Folding rubber eyecup
- 1/4-20 tripod socket
- Water resistant
- Two-Year Limited Warranty
Package Contents:
- Luna Optics Digital G3 6-36x50mm Day-Night Vision Monocular & Scope
- Carry case
- lens cover with color enhancement filter
- 32GB micro-SD card
- USB cable
- HDMI cable
- micro-SD card/USB-Flash adapter
- Weapon Mount. Designed for airsoft guns
- .177 pellet guns
- .17 & .22 RIMFIRE calibers and .223REM / 5.45x39 calibers ONLY!